Vítejte!

Vítejte na webu, který pojednává především o cestách za hranice všedních dnů. Už brzy se dočkáte nové verze!


Asie indie11_1

Zveřejněno : 9.8.2011 autorem Honza

1

Indie 2011

Naše druhá výprava do Indie směřovala především do jejího nejsevernějšího cípu, tedy do státu Džamu & Kašmír, konkrétně do oblasti Ladak. Základnou se stalo město Leh, ze kterého jsme podnikali výlety do okolních klášterů (Thiksey, Hemis, Likir, Basgo, Rizong, Lamayuru, Alchi, Phyiang, Chemre) nebo k jezeru Pangong Tso. Poté jsme se přesunuli do údolí Lahaul a Spiti, přes která jsme se dostali až ke klášteru Kee (nebo Kye nebo Ki) a do vesnice Kibber, která se chlubí titulem „Nejvýše položená elektrifikovaná a motorizovaná vesnice na světě“. A zvládali jsme i další rekordy – druhý a třetí nejvyšší silniční průsmyk světa ve výšce 5 360 m nad mořem (Taglang La a Chang La). Z himalájské oblasti jsme se pak přesunuli po Leh-Manali Highway do města Manali, kde jsme se po náročném horském programu zrelaxovali. Dalším cílem pak byla Dharamsala, či spíše McLeod Ganj – sídlo tibetské exilové vlády včele s dalajlámou. Do zcela jiného světa jsme se dostali v Amritsaru, jehož Zlatý chrám je nejposvátnějším místem Sikhů. A protože vstupní i výstupní branou pro nás bylo Dillí, samozřejmě došlo i na prohlídku některých pamětihodností tohoto velkoměsta.

Cesta to byla poměrně náročná, někdy drsná, na své si přišel i adrenalin. Nicméně především první část jsme si skutečně vychutnávali plnými doušky. Nádherná příroda, příjemní lidé, kláštery, atmosféra… to vše nás často přivedlo k myšlence, že v Ladaku, který je spíš tibetským než indickým, zůstaneme. Návrat do „echt“ Indie nás zase vrátil na zem, ale i přesto zůstane toto putování v našich vzpomínkách hodně dlouho. Pokud jste aspoň trochu dobrodružné povahy, Ladak vřele doporučujeme!

Termín: 2. – 18.7.2011
Složení výpravy: Libor, Honza, Jana, Eva
Vybavení foto/video: Nikon D90 (foto), Panasonic NV-GS 280 (video)

Trasa: Dillí > Leh a okolí > Lamayuru > Pangong Tso > Lahaul & Spiti > Manali > Dharamsala > Amritsar > Dillí

Mapka záchytných bodů:
Mapka záchytných bodů

 

Pro posun na další snímek můžete použít šipky (objeví se po najetí na obrázek kurzorem), kliknutí na obrázek nebo kliknutí na náhled.

Část I – Ladak

Zaměřuje se především na ladacké kláštery a putování mezi nimi. Najdete tu tedy město Leh; kláštery Likir, Rizong, Lamayuru, Alchi, Basgo, Phyiang, Thiksey, Hemis, Stakna; a cokoli, co nám mezi nimi přišlo do cesty.

Část II – Především příroda

Jak pracovní název napovídá, v téhle části na vás čekají především přírodní krásy severní Indie. Jezero Pangong Tso sice také geograficky spadá do Ladaku, ale sem se hodí více. Cesta z Lehu do Keylongu se už navždy bude pojit s uvíznutím našeho džípu v proudu vody valící se z tajícího sněhu. Této příhodě ale předcházela jízda krásnou a proměnlivou krajinou. Z Leh – Manali Highway odbočíme do údolí Lahaul a Spiti a navštívíme poslední klášter naší cesty (Kee). Při přesunu do Manali se nečekaně zpozdíme o čtrnáct hodin a v galerii se můžete podívat mj. na terén, který to měl na svědomí.

Část III – „Echt“ Indie

Jedná se především o města, do kterých jsme zamířili po návratu z úžasného Ladaku. A dostali jsme se tak mezi „klasické“ Indy, i když tibetské kultury jsme si ještě trochu užili. Začínáme v Manali, pokračujeme přes McLeod Ganj – sídlo tibetské exilové vlády. Z poslední zastávky – Amritsaru – se do galerie dostalo podstatně více fotek než z ostatních měst. Často jsou na nich zobrazeni lidé, které bylo v areálu Zlatého chrámu velmi zajímavé pozorovat. A koneckonců – kdy potkáte tolik Sikhů najednou? Posledních pár fotek pochází z Dillí, kde jsme celé putování po severní Indii zahájili (z té doby jsou právě tyto snímky) i završili.

Podstatně více fotek najdete v publikaci (viz záložka „Kniha“).

Když jsme se v roce 2006 vrátili z putování po Indii, shodli jsme se, že se do téhle úžasné země ještě určitě vrátíme. Uběhlo necelých pět let a stalo se. Nebylo to ale ono příslovečné vstoupení do stejné řeky, protože tentokrát se naším cílem stal především nejsevernější cíp Indie – konkrétně himalájské oblasti Ladak, Lahaul a Spiti Valley, které mají blíže spíš k Tibetu než Indii jako takové. Až druhá část cesty se pak měla odehrávat v místech, na která minule nezbyl čas – McLeod Ganj (sídlo dalajlámy a tibetské exilové vlády) a Amritsar, město se zlatým chrámem Sikhů.

Také složení výpravy doznalo změny. Naše drahá Vety místo cesty plánovala svou svatbu, a tak ji zastoupila poprvé Eva. Letenky do Dillí jsme měli zařízené už od podzimu, v únoru jsme k nim přikoupili ještě přelet z Dillí do Lehu. Nebudu zastírat, že jsme z téhle výpravy měli trochu obavy. Její podstatná část se totiž měla odehrávat ve vysoké nadmořské výšce (přece jen už se jedná o Himaláje) a je vždy velká loterie, co to s kým udělá. Vzhledem k tomu, že mužskou část osazenstva tvořili kardiak a astmatik, vyhlídky nebyly zcela bezstarostné. Nicméně po Ladaku jsem toužil už několik let a čím dřív se tímto směrem vydáme, tím líp bychom měli vše zvládat.

 

Připravena už je tradiční knížka – deník s 570 fotkami. Kliknutím na její obálku se otevře nové okno, kde si ji můžete prohlédnout, případně i zakoupit.

 

Video z cesty se zpracovává. Ale videoklip „PeeGees v Indii“ už si můžete pustit.

Tags: , ,


O autorovi

Honza

Cestování je moje vášeň. Naše planeta je přílš velká a krásná na to, abychom seděli za pecí a nechali si to všechno ujít.komentář k Indie 2011

  1. Klarysa napsal/a:

    BOMBA!!!

    Ahoj,
    sice se zname jen s blondatou hvezdou, ale hvezdami jste vsichni. Moc jste me pobavili a hned jsem sjela vsechny videoklipy. Genialni! Jen tak daaaal! :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Nahoru ↑