Vítejte!

Vítejte na webu, který pojednává především o cestách za hranice všedních dnů. Už brzy se dočkáte nové verze!


Asie indonesie2

Zveřejněno : 15.9.2009 autorem Honza

16

Indonésie 2009

Tuto cestu jsme si pracovně nazvali „Mise Přežít“, a to kvůli rizikům spojeným s nenadálými zdravotními komplikacemi, které postihly Libora jen několik týdnů před odletem. Libor byl statečný a všichni jsme se naštěstí vrátili v pořádku.

Indonésie je rozlehlá země a pro třítýdenní cestu je důležité vybrat jen její část, jinak bychom si pořádně nic neužili. Volba padla na ostrovy Jáva, Bali a Lombok, přičemž při úvahách figurovaly i Sulawesi či Flores. Na Jávě jsme si vybrali jen několik míst – chrámy kolem Yogyakarty (Borobudur a Prambanan), sopečnou scenérii kolem Gunung Bromo a sopku Kawah Ijen. Váhali jsme, zda máme aspoň den strávit i v Jakartě, do které jsme přiletěli, protože má pověst ošklivého, špinavého a hlučného města. Nakonec jsme této metropoli necelý den věnovali. Jáva byla kvůli své velikosti ve znamení dlouhých přesunů, ale především v případě Ijenu a Broma se trocha nepohodlí vyplatila.

Více pozornosti jsme chtěli věnovat Bali – nikoli profláknutým plážím na jihu, ale hlavně vnitrozemí. Řada lidí se o Bali vyslovila jako o ráji na zemi nebo o jednom z nejhezčích míst na planetě, takže naše očekávání byla dost vysoká. Snad proto jsme byli nakonec malinko zklamaní. Ne že by na Bali nebylo hezky, ale přece jen jsme čekali trochu víc. Rýžové terasy, chrámy, umělecká řemesla, tanec – v tomto duchu se nesl náš týden na tomto ostrově. Naše vnímání Bali možná mohlo být dáno i tím, že zatímco na Jávě jsme měli 4 stěžejní destinace, dojem z Bali je roztříštěn do řady kratších zastávek.

Po poměrně náročném cestování byl na řadě odpočinek na ostrůvku Gili Meno, jen 6 km od ostrova Lombok. Liduprázdné písečné pláže, tyrkysová voda, pohled na hory a sopky na Lomboku, pro příznivce šnorchlování či potápění i velké mořské želvy, hejna barevných rybek, koráli… Původně jsme chtěli absolvovat i dvoudenní trek na sopku Gunung Rinjani, ale nakonec jsme od tohohle záměru upustili. Místo toho jsme se s Liborem vydali na malý průzkum lombockého vnitrozemí.

Po návratu na Bali jsme zakotvili co nejblíž od denpasarského letiště, odkud jsme měli odlétat – tedy v Kutě. Tam bychom se normálně vůbec nevypravili, ale jako jednodenní ochutnávka to nebylo špatné.

Termín cesty: 20. srpna – 12. září 2009
Účastníci: Honza, Libor, Jana
Vybavení foto/video: Nikon D90 (foto), Panasonic NV-GS 280 (video)

Trasa: JÁVA – Jakarta > Yogyakarta (Borobudur) > Gunung Bromo > Kawah Ijen > BALI – Lovina > Candikuning > Jatiluwih > Ubud > Tegallalang > Candidasa > Tenganan > Tirtagangga > Besakih > GILI MENO & Gili Air > LOMBOK > BALI – Denpasar

Mapa záchytných bodů:

Indonésie - mapka

 

Pro posun na další snímek můžete použít šipky (objeví se po najetí na obrázek kurzorem), kliknutí na obrázek nebo kliknutí na náhled.

 

Tentokrát jsme poměrně dlouho váhali mezi dvěma destinacemi – Indonésie nebo Nepál & Tibet. Misky vah se přehupovaly tu na jednu, tu na druhou stranu. Nakonec z několika důvodů, které tu není potřeba rozepisovat, vyhrála Indonésie. Jasné hned od začátku bylo jedno – tentokrát se vypravíme ve třech. Jana zvaná Vety se na jaře dovolenkovala v USA, takže na další cestu už s námi nemohla. Vzhledem k tomu, že součástí výpravy byla tedy jen jedna Jana, není potřeba používat přezdívek k rozlišování a Jana bude v textu prostě Jana.

Po výběru destinace bylo malým oříškem načasování. Všechno směřovalo k září. Jenomže na to letos připadl Ramadán a s ním spojený svátek Lebaran alias Idul Fitri. Týden před tímto svátkem a týden po něm nastává v Indonésii obrovský přesun obyvatel v rámci země, což znamená narvané vlaky, autobusy, letadla, lodě… no prostě pro zahraničního turistu naprosto nevhodná doba k cestování. Museli jsme se tedy stihnout dostat z Indonésie předtím, než tohle šílenství vypukne. A tak jsme došli k termínu cesty 20.8. – 12.9.2009. Situace se zkomplikovala začátkem června, kdy musel Libor podstoupit poměrně závažný zákrok, který s sebou hlavně v následujících 3-6 měsících nese nepříjemná zdravotní rizika. Heslem této cesty se tak stalo „Přežít“…

Připravena už je tradiční knížka – deník s 610 fotkami. Kliknutím na její obálku se otevře nové okno, kde si ji můžete prohlédnout, případně i zakoupit.

 

Jako ochutnávka je pro vás připravena upoutávka shrnující hlavní momenty naší cesty:


Indonésie ale byla také první zemí, v níž naše formace PeeGees natočila svůj videoklip. Tady jsou tedy PeeGees v Indonésii:

Tags: , ,


O autorovi

Honza

Cestování je moje vášeň. Naše planeta je přílš velká a krásná na to, abychom seděli za pecí a nechali si to všechno ujít.16 komentářů k Indonésie 2009

 1. Petra napsal/a:

  Jeeee, to je bozi, ja se tedy naramne pobavila :-) dekuji

 2. beruska napsal/a:

  ovsem tohle je fakt mazec a zagorka hadr :o))

 3. Radka napsal/a:

  Ahojky, koukám, že jste se tam bavili :) Je to super :)

 4. Sláva napsal/a:

  Je vidět, že jste se opravdu rekreovali.

  • Honza Honza napsal/a:

   Díky za komentáře :-) Ale nenechte se zmást, prvních 14 dní bylo celkem náročných, zasloužená rekreace přišla až pak :-)

 5. Peetee napsal/a:

  Ahojky krajané! :-))) zdravím z Č. Budějovic a hlavně opravdu moc děkuji za zážitek z klipu :-) je to nostalgie, chce se nám zpátky . . . tak zase někde . . . PS: jestlipak máte spořič obrazovky z Kawah Ijen :-)
  Peťa

  • Honza Honza napsal/a:

   Ahoj Péťo! To není možný, zrovna dneska v tramvaji jsem si říkal, že až dneska doděláme upoutávku, tak vám napíšeme, ať se sem mrknete! :-) Hodíme ji sem snad už dnes, tam je těch nostalgických momentů ještě víc.. Spořič zatím nemáme, protože na fotky jsem ještě ani nehrábl, ale určitě něco vymyslíme :-)) Pozdravuj Pepu, mějte se a snad zase někdy u pivka nebo cibulových kroužků ;-)

 6. Hanička Zagorová napsal/a:

  ahooooj, taky zdravím Peťu a Pepu, Ijen ještě taky nemám na ploše, nemůžu se rozhodnout, kterou tam dát, všechny jsou krááásné :-)) Klip si pouštím i 5x denně a od zveřejnění jsem se nezastavila, rozdávám podpisy jako o život :-) Naštěstí je Štefík chápající partner :-) Mějte se fajn

 7. Michal napsal/a:

  Hned bych tam znovu jel..
  Gabina se ptá, jestli jste meli na WC toaletní papír.
  A jestli ne, tak jak se to řeší :-)

  • Honza Honza napsal/a:

   Někde toaleťák byl, někde ne. My si vezli i svůj vlastní, v případě nouze pak musely stačit papírové ubrousky :-) Anebo lopuch, ale na ten naštěstí nedošlo :-))

 8. Vlasta napsal/a:

  Honzíku,
  klobouk dolů….opět nádhera…máš můj obdiv….nejvíce mě dostala ta fotka „děti na pláži celé od písku“ a další tvoje portréty dětí a lidí při práci, tohle téma je myslím tvé, to ti jde nejlépe a jelikož je to ta nejtěžší disciplína, můžu jen konstatovat „ten kluk je opravdu dobrej“… krom jiných mě zaujala fotka „těžba síry“ nebo co to tam dělali a taky děti hrající volejbal. Jelikož volejbal sama hraju, zajímalo by mě jestli je v porovnání naší hry a té jejich nějaký rozdíl. Pozorovali jste je nebo jen proběhli kolem? Nevšiml sis něčeho „podezřelého“? A co teprv ty dřevěné penisy, to je dobré. Nepřivezli jste si snad nějaké? Video je také hodně zajímavé…kdybych to všechno (video+fotky) měla shrnout do jedné věty, napsala bych: „Dobrý dokument interpretující tamní zvyky a život vůbec“….
  Takže díky vám oběma za výlet, který jsem pomocí vašich momentek mohla právě absolvovat, moc se mi na té cestě líbilo…
  Hezký den

  PS: a blahopřeji k úspěšnému probojování do semifinále NIKON kalendář

  • Honza Honza napsal/a:

   Vlasti, díky moc! Těch děcek v písku mám celou sérii, byli fakt kouzelní :-) Upřesním, že děti v Tengananu nehrají volejbal, ale fotbal (všimni si, že síť je sbalená nahoře ;-) Penisy jsme si nepřivezli, snad si ještě vystačíme s vlastními :-))
   Za blahopřádní děkuju a nápodobně! ;-)

 9. Jitka napsal/a:

  výborný :o)

 10. anjin napsal/a:

  no, tak to jste mě fakt rozesmáli – tohle se vám opravdu povedlo. můžu vás nominovat do nějaký soutěže amatérského videa? … ikdyž, vy už jste asi spíš profíci. ;)

 11. Jarda Mrak napsal/a:

  Tak koukám jako blázem co vše se vejde do 3 minut, nemám co dodat, supéééééééééér.

 12. Martin Kobylka napsal/a:

  Nechapu, jakto ze jste nebyli nominovani v ankete VIDEO ROKU jako objev desetileti..-)
  SUPER SUPER SUPER!!! Martin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Nahoru ↑