Vítejte!

Vítejte na webu, který pojednává především o cestách za hranice všedních dnů. Už brzy se dočkáte nové verze!


Asie Istanbul

Zveřejněno : 5.5.2009 autorem Honza

4

Istanbul 2009

Někdy loni na podzim jsem četl článek o tom, že může kdykoli přijít zemětřesení, které srovná Istanbul se zemí. To mě docela vyděsilo, a tak jsem začal kout plán na návštěvu tohoto města na pomezí dvou kontinentů. Libor ani Klaudyja neprotestovali, a tak jsme už v listopadu koupili letenky od Click4Sky. Čtveřici doplnila Klaudyjina kamarádka Jochča.

Termín cesty: 2. – 5. května 2009
Účastníci: Honza, Libor, Jana (Klaudyja), Jana (Jochča)
Vybavení foto/video: Nikon D90 (foto), Panasonic NV-GS 280 (video)

Před cestou se zdálo, že konstelace není zrovna ideální. Předpověď počasí nevěstila nic dobrého a dva dny před odletem jsme zjistili, že nám aerolinky změnily odlet z Istanbulu z 6.5. na 5.5. Takže jsme měli o den míň, než jsme původně předpokládali. Nakonec – a tím dost předběhnu – nám ale ani jedna ze zmíněných komplikací výlet nezkazila. Počasí vyšlo mnohem lépe než předpověď a všechny dny pobytu jsme využili na maximum. Víc jsme ani nepotřebovali.

V Istanbulu nás čekala dvě překvapení – jedno pozitivní, jedno negativní. Uvítalo nás velmi příjemné město, které bylo čisté, organizované a plné příjemných lidí. Přece jen jsme se připravovali na trochu větší divočinu. Na druhou stranu byly ceny vstupů do památek podstatně dražší, než jsme se před cestou dočetli v průvodcích nebo na internetu. A když píšu „podstatně“, mám tím na mysli o 100% a víc. Pořád se ale jedná o částky pro Čechy přijatelné.

Bydlení (našla ho Klaudyja) jsme měli zajištěno v malém hotýlku s naprosto úžasným umístěním – asi minutu chůze od obou nejslavnějších mešit, přičemž na jednu z nich (Modrou) jsme měli výhled přímo z okna pokoje, obě jsme pak měli jako na dlani z terasy o patro výš. Navíc byl hotel opravdu příjemný, s pěknou restaurací a milým personálem. Prostě pohoda a ideální jako výchozí bod pro průzkum města. Kdybyste se někdo do Istanbulu chystal, s čistým svědomím doporučuji. Jedná se o hotel Med Cezir.

A co jsme všechno viděli a zažili?

 • Modrá mešita – je fakt krásná a vřele doporučuju návštěvu pozdě večer (je otevřená 24 hodin denně, jen při modlitbách se pro turisty zavírá; vstup zdarma), kdy naplno vynikne její krása a budete v ní skoro sami. Jen upozorňuji na opravdu velký smrad – chodí se tam totiž bez bot po koberci a je to prostě znát.
 • Hagia Sofia – pro mě osobně docela zklamání. Snad by mi ani tolik nevadilo, že přesně veprostřed zrovna stálo lešení, ale za 20 lir jsem čekal něco víc. Určitě jsou zajímavé třeba pozůstatky křesťanských prvků, ale Modrá je prostě lepší :-) Mezi oběma mešitami je moc pěkný park s vodotryskem.
 • Hipodrom – park hned vedle Modré mešity s Egyptským obeliskem, Hadím sloupem a Zděným obeliskem. Nečekejte víc, než jsem právě napsal.
 • Topkapi – palácový komplex s harémem. Oči člověku přecházejí ze všech těch ručně vyráběných dlaždiček. Bohužel tu narazíte i na davy turistů. V harému je jich ale mnohem méně, tam se totiž platí další vstupné.
 • Baziliková cisterna – podzemní nádrž vody s 336 sloupy. Takřka až mystický zážitek, určitě doporučuji.
 • Galatská věž – člověku dá práci se k ní vyškrábat strmými uličkami, ale skoro až na vyhlídku vás potom vyveze výtah. Naskytne se vám pohled na celý Istanbul.
 • Galatský most & rybí trh – neplánovaná zastávka, ze které se stal jeden z nejzajímavějších a nejautentičtějších zážitků. Rybáři na mostě, stánky s úlovky pod ním. A když z té spousty ryb dostanete na nějakou chuť, není problém.
 • Velký bazar a Egyptský bazar – Egyptský je sice menší, ale mně se v něm líbilo víc. Jednak se zaměřuje hlavně na koření a úžasně vyhlížející sladkosti a jednak měl lepší atmosféru. Přišlo mi, že není tolik pro turisty jako známější velký bratr.
 • Süleymanova mešita – bohužel se zrovna kompletně opravuje její interiér, takže se člověk momentálně musí spokojit jen s malým nahlédnutím, pohledem zvenčí a přilehlým hřbitovem.
 • Ortaköy – malá mešita pod velkým mostem, kde si můžete pochutnat na výborné palačince nebo třeba obří plněné bramboře.
 • Fotbaloví fanoušci vs policie – náhodou jsme se připletli k pochodu tisíců rozvášněných fanoušků týmu Besiktas JK, na které dohlíželi policisté se štíty a přilbami. Když kolem nás začaly lítat světlice, měl jsem pocit, že jde do tuhého. Nakonec nám ale nikdo ani jediný vlásek nezkřivil.
 • Výlet lodí po Bosporu – příjemná plavba trajektem, který pendluje mezi evropskou a asijskou částí města. Na konci jsme měli asi 3 hodiny čas na výšlap k ruině, ze které se naskýtal pěkný výhled na Bospor ústící do Černého moře.
 • Kumkapi – procházka čtvrtí, která sice leží těsně vedle největších turistických atrakcí, ale turistů tu moc nepotkáte. O to zajímavější to ale samozřejmě je. Staré dřevěné domy, normální lidé (a ne naháněči z restaurací), ticho, klid. Škoda že jsme už nemělí víc času, nejraději bych tam prolezl všechny uličky.
 • a další mešity, ulice a uličky, zákoutí, která dotvářejí velmi příjemnou atmosféru Istanbulu.

Doufám, že žádné zemětřesení do tohoto města nepřijde, byla by to opravdu velká škoda. Mám pocit, že místní mají svou metropoli rádi a dobře se o ni starají. Tak ať vzkvétá a užije si ji co nejvíc turistů a cestovatelů.

Pro posun na další snímek můžete použít šipky (objeví se po najetí na obrázek kurzorem), kliknutí na obrázek nebo kliknutí na náhled.

 

Fotky z této cesty jsou i součástí publikace „Londýn, Berlín & Istanbul 2009″. Kliknutím na její obálku se otevře nové okno, kde si ji můžete prohlédnout, případně i zakoupit.

 

Video z této cesty ještě nemáme zpracované. Zatím se můžete podívat, jak se Jana loučila se svým bývalým zaměstnavatelem:

Tags: , , ,


O autorovi

Honza

Cestování je moje vášeň. Naše planeta je přílš velká a krásná na to, abychom seděli za pecí a nechali si to všechno ujít.4 komentářů k Istanbul 2009

 1. Marie Kuri napsal/a:

  Co „turecké lázně“? Vycachtali jste se?

  • Honza Honza napsal/a:

   O koupačce jsme hodně uvažovali (především Klaudyja byla celá rozžahvená :-), ale nakonec jsme to odpískali. Fotky z lázní nevypadaly zrovna moc lákavě, ceny byly „turistické“ a jet do vzdálenější čtvrti, kam chodí jen místní za lepší ceny, už se nám večer nechtělo.

 2. Marek Oh napsal/a:

  chystáme se s partou také do Istanbulu na konci září … jak asi cenově vychází ten hotýlek ???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Nahoru ↑