Vítejte!

Vítejte na webu, který pojednává především o cestách za hranice všedních dnů. Už brzy se dočkáte nové verze!


Asie Myanmar 2013

Zveřejněno : 17.10.2012 autorem Honza

6

Myanmar & Bangkok 2012

Země, která byla ještě nedávno v izolaci, se začíná otevírat světu. Chtěli jsme ji poznat ještě předtím, než se do ní nahrnou davy turistů a řada věcí se začne kazit podobně jako například v Thajsku nebo Kambodže. Snad se nám to povedlo.

Po příletu do bývalého hlavního města Yangonu jsme se přesunuli do Baganu – planiny poseté více než dvěma tisíci buddhistických stúp a chrámů Ty jsme prozkoumali pěšky i na kole. Další zastávkou bylo město Mandalay a zajímavá místa v jeho nejbližším okolí. Z horské stanice Kalaw jsme pak vyrazili na dvoudenní trek k jezeru Inle, další dominantě Myanmaru. Po návratu do Yangonu se naše výprava rozdělila na dvě skupiny – my s Liborem jsme pokračovali na východ ke Zlatému viklanu, ostatní se odjeli relaxovat na pláž na západním pobřeží. S Liborem jsme se pak do Yangonu vydali se zastávkou ve městě Bago. A do třetice Yangon, tentokrát jeho hlavní dominanta Shwedagon Paya a okružní jízda vlakem. V přestupovém Bangkoku jsme si pak vychutnali krásu některých staveb (ti, kteří byli v Bangkoku poprvé, Velký palác, my ostatní Wat Ratchabohpit).

Cestu bych označil minimálně jako jednu z nejnáročnějších, kterou jsme zatím absolvovali, ale rozhodně velmi bohatou na zážitky. O těch si můžete přečíst v deníku. A samozřejmě si prohlédnout i fotky.

Termín cesty: 27. září – 15. října 2012
Účastníci: Honza, Libor, Jana, Eva, Viktor, Olga
Vybavení foto/video: Nikon D90 (foto), Panasonic NV-GS 280 (video)

Trasa: Bangkok > Yangon > Bagan > Mandalay > Kalaw > Jezero Inle > Yangon > Zlatý viklan > Bago > Yangon > Bangkok

Mapa záchytných bodů:

Myanmar - mapa trasy

Pro posun na další snímek můžete použít šipky (objeví se po najetí na obrázek kurzorem), kliknutí na obrázek nebo kliknutí na náhled.

Fotogalerie z této cesty je rozdělena do dvou části:

Část I – Yangon, Bagan, Mandalay, Kalaw a trek z Kalaw k jezeru Inle

 

Část II – Jezero Inle, Zlatý viklan, Bago, Yangon (Shwedagon Paya a okružní jízda vlakem) a Bangkok

 
Podstatně více fotek najdete v publikaci (viz záložka „Kniha“).
 

Pokud vám název Myanmar nic neříká, nemusíte vracet vysvědčení. Tahle země v jihovýchodní Asii je známější jako Barma. A v posledních letech změnila nejen svůj název, ale také vlajku a hlavní město. Rád bych věřil tomu, že bude postupně docházet i na důležitější změny. Myanmar byl totiž několik desetiletí pod dosti tvrdou vládou vojenské junty, která se teprve ve velmi nedávné době začala velmi pozvolna vzdávat svého absolutistického řízení státu. Velké problémy s dodržováním lidských práv, napjatá vnitropolitická situace i vyhrocené vztahy se sousedními zeměmi byly dlouhá léta důvody, které nejen řadu lidí od návštěvy této země odrazovaly, ale v podstatě ji takřka znemožňovaly. Vydavatelství Rough Guide třeba odmítlo na protest proti panujícím poměrům vydat průvodce po Myanmaru. Ledy se začaly prolamovat až ve chvíli, kdy byla z domácího vězení propuštěna známá disidentka Aung San Suu Kyi (v češtině se její jméno uvádí v transkripci Do Aun Schan Su Ťij, ale stejně jako u místních názvů budu zachovávat přepis anglický používaný v průvodci Lonely Planet, aby z toho nebyli případní naši následovníci zmatení). A byl to právě Lonely Planet, který Myanmar zařadil mezi desítku doporučených destinací pro rok 2012. To se nestalo impulsem k naší cestě z toho důvodu, že bychom taková doporučení slepě následovali, jako spíš jsme se do tohoto kouta světa chtěli podívat ještě předtím, než se do něj nahrnou davy turistů a pod jejich vlivem dojde k negativním změnám, jakých jsme svědky třeba v Thajsku nebo Kambodži.

Abychom se davům vyhnuli s ještě větší jistotou, naplánovali jsme cestu na říjen, kdy v Myanmaru ještě panuje období dešťů. Volba nebyla až tak úplně dobrovolná, jako spíš vycházela z dostupnosti akčních letenek z Prahy do Bangkoku, z něhož se pak dá velmi lehce přeletět do bývalé myanmarské metropole Yangonu (dříve také Rangúnu), a také snahy využít zářijový státní svátek, který nám ušetří den dovolené.

Plánovaní cesty bylo poněkud specifické. Na jednu stranu jsme měli situaci ulehčenou tím, že v tuto chvíli existuje pár stěžejních míst, která pro nás mohou být zajímavá. A do řady oblastí se jezdit nesmí vůbec nebo jen na speciální povolení, takže vytvoření itineráře nijak extrémně obtížným úkolem nebylo. Horší už je to ale s plánováním finančním. V Myanmaru se totiž nedá platit kartami, bankomaty fungují jen pro místní a pro výměnu na myanmarské kyaty [čti čaty] lze použít pouze naprosto dokonalé, rovné dolarové bankovky bez sebemenší známky poškození či pouhého používání. Před odletem je tedy potřeba co nejpřesněji odhadnout, jaká hotovost je pro celý pobyt nezbytná a k ní raději připočítat rezervu. A vymyslet pro dolary takový způsob úschovy, který zabrání jejich jakémukoli byť jen minimálnímu poškození. A občané ČR potřebují i víza, která se ovšem nedají zařídit v Praze, ale je nutné se obrátit na některou z ambasád v jiných zemích – v Thajsku, Německu nebo třeba Británii, kde jsme to řešili my. Mělo to jednak důvody logistické, jednak čistě pragmatické – z nějakého záhadného důvodu vyšla víza zajištěná v Londýně podstatně levněji než ta berlínská.

V Myanmaru také není dostupný mobilní roaming, takže své telefony tam můžete používat maximálně jako budík nebo hudební přehrávač. A v průvodcích se varuje i před častými výpadky elektrického proudu. Člověk zkrátka nabyde dojmu, že jede do naprosté divočiny, kde se v podstatě nedá normálně fungovat. A jak to bylo doopravdy?

Připravena už je tradiční knížka – deník s více než 600 fotkami. Kliknutím na její obálku se otevře nové okno, kde si ji můžete prohlédnout, případně i zakoupit.

 

Video se zpracovává. Zatím se můžete podívat třeba na upoutávku z naší cesty do Kambodži a Bangkoku v roce 2007.

 

Tags: , , , ,


O autorovi

Honza

Cestování je moje vášeň. Naše planeta je přílš velká a krásná na to, abychom seděli za pecí a nechali si to všechno ujít.6 komentářů k Myanmar & Bangkok 2012

 1. Lukin napsal/a:

  Deník – teda to je ale parádní povídání! Hltal sem to od A až do Z :)

 2. Vety napsal/a:

  Parada, jak jinak :o)

 3. Vlasta napsal/a:

  Ahoj Honzíku, moc díky za fotky. Jsou opět nádherné,jak jinak. Zase jsem měla možnost procestovat kus světa a to jsem se nehla z místa :) tak ještě 1x velké díky za tu možnost…

 4. Lukin napsal/a:

  Úžasné fotky!!!!fakt že jo :)
  A ta knížka na Blurb? Masakr! :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Nahoru ↑