Vítejte!

Vítejte na webu, který pojednává především o cestách za hranice všedních dnů. Už brzy se dočkáte nové verze!


Evropa Norsko, Švédsko

Zveřejněno : 1.5.2008 autorem Honza

0

Norsko & Švédsko 2005

Ačkoli jsme si putováním po Thajsku ověřilili, že cestování na vlastní pěst je ten nejlepší způsob, do nejdražší země Evropy jsme radši zvolili cestovní kancelář. Teď už víme, že to bylo (doufejme) skutečně naposledy. Nicméně počasí nám přálo neuvěřitelným způsobem – přestože v Česku bylo deštivo a teploty kolem 10 stupňů, nás každý den čekalo modré nebe, slunce a teploty kolem třicítky, a to dokonce i vysoko za polárním kruhem. Mohli jsme si tak vychutnat nádheru skandinávské (v podstatě především norské) krajiny naplno. Mezi to nejkrásnější určitě patřilo souostroví Lofoty a Vesterály, ledovec Svartisen a nejvyšší skandinávské pohoří Jotunheimen. Příjemně ale překvapila například i švédská metropole Stockholm. Adrenalin v nás pěnil při cestě autobusem na vrchol zvaný Dalsnibba, kterou jsme si pro sebe nazvali „serpentýny smrti“. Trolí stezka pro tomu byla slabý odvar… Cestou jsme se zastavili i v polském Štětíně. Cesta sice začala ve Švédsku, ale těžištěm zážitků bylo Norsko, proto figuruje v nadpise na prvním místě.

Termín: 30. června – 13. července 2005
Složení výpravy: Libor, Honza
Vybavení foto/video: Olympus C-5060WZ (foto)

Trasa: Štětín (PL) > Stockholm > Uppsala > Polární kruh > Gälivare > Kiruna > Abisko > Narvik > Vesterály > Lofoty > Svartisen > Trondheim > Andalsnes > Geirangerfjord > Jotunheimen > Lillehammer > Oslo

Mapka záchytných bodů:
Mapka záchytných bodů

 

Pro posun na další snímek můžete použít šipky (objeví se po najetí na obrázek kurzorem), kliknutí na obrázek nebo kliknutí na náhled.

Podstatně více fotek najdete v publikaci (viz záložka „Kniha“).

Vzhledem k tomu, že v té době jsme si ještě nedělali žádné zápisky z cest, natož abychom zdokumentovali podrobný deník (k tomu docházelo až od cesty do Indie v roce 2006), jedná se pouze o útržkovité vzpomínky.

Skandinávie nás lákala už dlouho. A v roce 2005 zřejmě dozrál ten správný čas se na sever Evropy vypravit. V té době jsme za sebou měli jen jednu „velkou“ cestu, a to do Thajska (listopad – prosinec 2004), takže odpor vůči organizovanéhmu cestování nebyl ještě tak silný. A protože jsme se trochu báli cenové náročnosti putování po jedné z nejdražších zemí Evropy, rozhodli jsme se raději uchýlit pod ochranná křídla cestovní kanceláře. Nabídek byla spousta, lišily se spíše v detailech, ale žádná nenabízela trasu přesně podle našich představ. Až jsme narazili na malou rodinnou cestovní kancelář Erika Tour ze Semil, která měla v programu i místa nenabízená nikým jiným (NP Rago apod.). Volba tedy padla na ni. Cena: 15 990 Kč + 720 Kč za 10 večeří z „českých zdrojů“.

Na Černém Mostě jsme se 30. června večer namačkali do malé dodávky, která nás zavezla do Semil, kde jsme přestoupili do autobusu. Složení výpravy v nás nevyvolalo zrovna nadšení. S výjimkou dvou mladých párů a dalších mladších jedinců jsme se ocitli ve společnosti skupiny těsně předdůchodového věku. Navíc jsme získali pocit, že se takřka všichni dobře znají, snad z předešlých cest s touto cestovkou. Vzhledem k tomu, že na ubytovnách jsme měli spát po čtyřech, začali jsme se trochu děsit, koho nám osud přidělí.

 

Ačkoli k této cestě neexistuje plnohodnotný deník, vydali jsme k ní tradiční knížku. Obsahuje 400 fotek. Kliknutím na její obálku se otevře nové okno, kde si ji můžete prohlédnout, případně i zakoupit.

 

Tags: , , ,


O autorovi

Honza

Cestování je moje vášeň. Naše planeta je přílš velká a krásná na to, abychom seděli za pecí a nechali si to všechno ujít.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Nahoru ↑