Vítejte!

Vítejte na webu, který pojednává především o cestách za hranice všedních dnů. Už brzy se dočkáte nové verze!


Honza a Libor, Antelope Canyon, 2010

O nás

Rozhodně nejsme světoběžníci jako Hanzelka & Zikmund, ale cestování nás baví – čím dál víc. Také rádi fotíme a teď už i natáčíme na video. Bylo nám líto schovávat si fotky z cest doma pod polštářem, proto jsme se rozhodli aspoň o část z nich se podělit s ostatními. Nemáme moc v lásce cestovní kanceláře, radši poznáváme nové kraje na vlastní pěst a podle svých vlastních představ. Věnujeme hodně času přípravě – když už se vydáváme do takové dálky, třeba do Indie, nechceme tam zbytečně ztrácet čas přemýšlením o tom, kam jet a co tam vidět.

Znamení
Kozoroh

První cesta za hranice
Za hluboké totality se dalo cestovat spíš na východ, což byl i můj případ. S rodiči jsem jezdil každé léto k příbuzným do Maďarska, občas jsme k tomu přidali i Rumunsko. A tam vlastně vedla i moje první zahraniční cesta. Často jsme taky mířili do NDR, bydleli jsme totiž jen pár kilometrů od německých hranic. S turistikou to ale nemělo tehdy nic společného. Za první „poznávací“ akci považuji čtrnáctidenní výměnný pobyt v Anglii v roce 1991.

Kde se mi nejvíc líbilo
Mně se líbilo všude. Každá země měla co nabídnout, všude jsem objevil něco nového, co mě dostalo. Hodně srdeční záležitostí je Skotsko a Británie obecně, tam se budu vždycky rád vracet.

Pláž, nebo hory?
Hory. Ale dva dny na pláži taky přežiju, i když se po pár hodinách začnu vrtět a poohlížet se po možnosti aspoň malinkého výletu. Ideální je projet zemi křížem krážem a pak se zrelaxovat u moře.

Cestovatelský sen
Vždycky jsem trvdil, že mým snem je Nový Zéland. Čím víc se ale dozvídám o různých zemích, tím víc zjišťuju, že míst, kam bych se chtěl určitě podívat, je podstatně víc.

Co mě na cestování nejvíc baví
Objevování a poznávání věcí, které u nás člověk neuvidí. A při cestování po Česku utvrzování se v tom, že i u nás je spousta krásných a zajímavých míst. Taky mě baví focení a posléze zpracování fotek, ze kterých poslední dobou vytvářím publikace.

Co mě na cestování nebaví
Jednoznačně balení před cestou. A žehlení po návratu.

Počet letů k 20.2.2017:
179

Navštívené země:

Evropa
SlovenskoMaďarskoRumunskoNěmeckoRakouskoVelká BritánieSkotskoFrancieNizozemskoBelgieItálieVatikánŠpanělskoNorskoŠvédskoPolskoChorvatskoIrskoŘeckoSlovinskoIslandPortugalsko

Asie
Hong KongThajskoIndieKambodžaIndonésieTureckoJižní KoreaJordánskoIzraelPalestinaMyanmarČínaSAESingapurNepál

Amerika
USAHavajské ostrovy PeruBolívie ChileMexikoArgentinaBelize

Afrika
TuniskoMarokoNamibie

Austrálie & Oceánie
Nový Zéland

Navštívená místa položená nejvíce na:
– západ: Havajské ostrovy (USA)
– východ: Rotorua (Nový Zéland)
– sever: Andenes, Vesterály (Norsko)
– jih: Puerto Natales (Chile)

Celkově nejvzdálenější místo: Christchurch (Nový Zéland), 18 232 km vzdušnou čarou
Nejvýše položené místo: Taglangla Pass (Ladakh, Indie), 5 359 m
Nejníže položené místo: En Gedi (Izrael), -423 m

Znamení
Ryby

První cesta za hranice
Ještě teď vidím svá rozzářená očka pubertálního chlapce, když mi máma oznámila, že letíme na dovolenou do Bulharska. Takže první dovolená se odehrávala v soukromé vilce s „tureckým záchodem“ poblíž města Nesebar (snad se to tak správně píše). Zážitky jsou celkem útržkovité. Písečná pláž, moře barvy capučína se sem tam plovajícími odpadky :-). Nicméně tam někde moje vášeň cestovat a poznávat začala klíčit.

Kde se mi nejvíc líbilo
Říká se “..všude dobře, doma nejlépe..“. Takže přemýšlení o tom, kde se mi nejvíce líbilo a snad i líbí, se rozšiřuje i o domovinu. A protože jsem zimní človíček a mám rád zimu ve své pravé podobě (nikoliv, když mě stydnou nohy nebo pleš), miluji pohled na zasněžené hory a lesy… Zkrátka klidná atmosféra, úžasné pohledy, bílá a azurové nebe… Pražská zima mě skutečně nedokáže ničím okouzlit.

Pláž, nebo hory?
Asi jsem už odpověděl předčasně o pár řádků výše, nicméně… moře můžu taky, líp se tam plave :-), je na co koukat, mám rád ryby a když je vidět na pobřeží až na dno, není nad pár pohodových dnů na pláži. Ovšem grilování 10 minut prsa a 10 minut znak to jde nějak mimo mne :-).

Cestovatelský sen
Tak mne napadá, jestli já vůbec cestovatelsky sním? U mě to funguje asi tak, že sním o něčem, nadchnu se pro něco a pak když toho dosáhnu, objeví se další, pro mne ještě zajímavější cíl. Podobně to mám zařízené asi i s vysněnou cestovatelskou „metou“. Určitě bych chtěl navštívit a nasát atmosféru Skotska a Irska a rád bych jednou prozkoumával památky incké kultury na Machu Picchu [SPLNĚNO!].

Co mě na cestování nejvíc baví
Kromě jiného asi nejvíce poznávání lidí, jejich obyčejného života, přirozeného chování, jejich zvyků, kultury… A to se dá poznávat jen, když se Vám podaří vedle nich být a žít s nimi, tak, že Vás nebudou vnímat jako vykuleného japonského turistu s fotoaparátem, což se vám určitě za 10 dní během zájezdu „Last minute“ nepodaří :-)

Co mě na cestování nebaví
„Nemám rád šmouly“ – parafrázuji na „nemám rád letadla“, což se ukazuje jako můj největší kámen úrazu při cestování do vzdálených míst. Ale začínám si zvykat a házení letadla při turbulencích se snažím vnímat jako nerovnosti na D1. A až přestanu v každém druhém spolucestujícím vidět potencionálního teroristu, tak bude ještě lépe :-)

Počet letů k 5.11.2016:
109

Navštívené země:

Evropa
SlovenskoMaďarskoBulharskoNěmeckoRakouskoVelká BritánieŠvýcarskoFrancieLichtenjštejnskoRuskoItálieVatikánNorskoŠvédskoPolskoChorvatrskoIrskoSlovinskoŠpanělskoBelgieIsland

Asie
Hong KongThajskoIndieKambodžaIndonésieTureckoJižní KoreaJordánskoIzraelPalestinaMyanmarČínaSingapurNepál

Amerika
USAHavajské ostrovyPeruBolívieChileMexikoArgentina

Afrika
TuniskoMarokoNamibie

Austrálie & Oceánie
Nový Zéland

Navštívená místa položená nejvíce na:
– západ: Havajské ostrovy (USA)
– východ: Rotorua (Nový Zéland)
– sever: Andenes, Vesterály (Norsko)
– jih: Puerto Natales (Chile)

Celkově nejvzdálenější místo: Christchurch (Nový Zéland), 18 232 km vzdušnou čarou
Nejvýše položené místo: Taglangla Pass (Ladakh, Indie), 5 359 m
Nejníže položené místo: En Gedi (Izrael), -423 m


komentář k O nás

  1. Eva Stryková napsal/a:

    Zdravím Vás oba! Tak pěkně se mi četl popis jedné z vašich cest!Je z toho cítit i pravdivost dalšího z rubriky O nás. Tak tedy -o vás- bych stála jako o hosty pořadu – cestovatelského magazínu ČRo Až na konec světa. Co říkáte na setkání k natočení zážitků z cest a k vyprávění o cestování?
    Eva Stryková, Český rozhlas Olomouc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Nahoru ↑