Vítejte!

Vítejte na webu, který pojednává především o cestách za hranice všedních dnů. Už brzy se dočkáte nové verze!


Evropa Skotsko

Zveřejněno : 21.3.2009 autorem Honza

0

Skotsko 1996 & 1997

Vzhledem k tomu, že jsem označil Skotsko jako svou srdeční záležitost, je vhodné se o této destinaci a mých důvodech její obliby trochu rozepsat.

Poprvé jsem se do Skotska vypravil na 14-denní prázdninovou cestu v srpnu 1996 (konkrétně 11.-24.8.). Nesehnal jsem nikoho, kdo by se mnou jel, takže jsem si nakonec sám zaplatil zájezd u jedné cestovky a doufal, že tam najdu alespoň nějakou spřízněnou duši. Nakonec tam těch duší byl plný autobus – sešla se vážně skvělá parta, se kterou jsem pak ještě dlouho udržoval poměrně intenzivní přátelství. Jeli jsme autobusem, vezli jsme si s sebou stany i jídlo na celé dva týdny. A pro mě to byl úžasný zážitek. Stihli jsme toho projet a prošlapat spoustu, a to včetně Bruselu, Londýna a Cambridge. Kam všude naše nohy vkročily, naznačuje mapka.

Mapka záchytných bodů

Bohužel byla moje tehdejší fotografická výbava velmi tristní. Plastový totálně automatický kompakt za 50 německých marek. Sice Kodak, ale zázraky se neděly. Fotek mám sice dost, ale bylo by mi stydno je tady ukazovat. Nicméně zážitky se zapsaly hluboko do paměti a hlavně do srdce.

Když se o několik měsíců později na VŠE konal konkurs na semestrální studium na zahraničních univerzitách, mezi kterými byla i skotská University of Stirling, neváhal jsem. Mé nadšení pro tuhle krásnou zemi bylo zřejmě tak evidentní, že jsem porazil i kandidáty s lepším prospěchem. Druhým vítězem byl Ríša. Do té doby jsme se neznali, až po konkursu jsme zjistli, že na koleji bydlíme v pokojích přímo naproti sobě! V období 8.2.-1.6.1997 jsem tedy měl možnost ještě blíže poznat Skotsko. Většinu času jsem samozřejmě musel trávit studiem, nicméně k dalšímu poznávání jsem využíval každou možnost, která se naskytla.

Čirou náhodou jsme s Ríšou hned první školní den narazili na Láďu – třetího studenta VŠE, který se sem dostal, ovšem v rámci jiného výměnného programu. Výlety jsme tedy podnikali společně. Od kratších (Dumyat, Glasgow, St Andrews, Glen Coe, The Trossachs), přes prodloužené víkendy (Orkneje – souostroví nad severní částí pevniny) až po desetidenní velikonoční prázdniny (Inverness, Isle of Skye, Wester Ross, Cairngorm Mountains). Počasí někdy nebylo zrovna ideální, například ve Wester Rossu nám ty nejkrásnější výhledy skrývaly déšť, mraky a mlha, ale i v takových podmínkách má Skotsko svoje kouzlo. A já se během těch čtyř měsíců jen utvrdil v tom, že Skotsko prostě miluju. Od té doby jsem viděl další kus světa, ale zatím se na tom nic nezměnilo…

Protože jsem už věděl, jaké krásy mě ve Skotsku čekají, odhodil jsem bakelitovou hračku a táhl s sebou tátovu ruskou, tedy pekelně těžkou zrcadlovku značky Sokol. V té době jsem neměl ani tušení, co je clona, ISO a podobné věci, jen jsem prostě fotil. Navíc po pár dnech přestalo fungovat expoziční měření, takže jsem clonu a čas nastavoval tak nějak zkusmo. Kupodivu nevyšly fotky až tak strašně, ale bohužel to byla tehdy ještě samozřejmě analogová zrcadlovka, takže k jejich digitalizaci bylo potřeba naskenovat negativ. Netvdím, že jsem z těch fotek dneska kdovíjak odvázaný, ale oproti předchozímu roku to byl znatelný pokrok :-)

 

Pro posun na další snímek můžete použít šipky (objeví se po najetí na obrázek kurzorem), kliknutí na obrázek nebo kliknutí na náhled.


O autorovi

Honza

Cestování je moje vášeň. Naše planeta je přílš velká a krásná na to, abychom seděli za pecí a nechali si to všechno ujít.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Nahoru ↑