Vítejte!

Vítejte na webu, který pojednává především o cestách za hranice všedních dnů. Už brzy se dočkáte nové verze!


Evropa Slovinsko 2012

Zveřejněno : 8.7.2012 autorem Honza

0

Slovinsko, Benátky & Salzburg 2012

Do Slovinska jsme se plánovali vydat už v červenci 2010. Tehdy mě ale skolil zánět průdušek, takže tahle výprava musela počkat. Ideální rozložení státních svátků v letošním roce k její realizaci připravilo vhodnou půdu, i když teď zpětně můžu prohlásit, že tato malá země by si zasloužila podstatně víc času – anebo návrat, uvidíme… Ačkoli jsme měli původně jet minimálně ve třech, nakonec jsme v sobotu 30. června vyrazili autem jen s Liborem. Zhruba na polovině cesty jsme si udělali přestávku v podobě několika hodin strávených v rakouském Salzburgu. Ten na nás zapůsobil jako pohledné a příjemné město. Pak už jsme se jali poznávat krásy západního Slovinska – a že jich je!

Pouť jsme začali u jezera Bled, v jehož bezprostřední blízkosti se nachází mj. soutěska Vintgar. Shodou okolností i další štace bylo jezero, tentokrát Bohinjské. V jeho okolí jsme se zašli podívat na vodopád Savica a prošli jsme soutěskou Mostnice až ke stejnojmennému vodopádu. A do třetice vodopád – Peričnik. Vlastně do čtveřice, protože tenhle krasavec má dvě části, což zřejmě velké části jeho návštěvníků uniká. Přes Krajnskou Goru a přilehlé jezero Jasna jsme pak s několika zastávkami vyjeli na sedlo Vršič a zpět dolů do údolí. Jednalo se o údolí řeky Soča, což bylo aspoň pro mě osobně možná vůbec to nejkrásnější, co jsme ve Slovinsku během našeho putování viděli (na jednom místě jsem chtěl zůstat navždy!). U městečka Bovec jsme se vydali k výhledu na vodopád Boka, do vesnice Log pod Mangrtom a ještě kus nad toto poklidné místo, až k italským hranicím. Další přírodní krásy na nás čekaly v Tolminské soutěsce. Přes Most na Soči jsme pak zamířili ke dvěma jeskynním komplexům, přičemž jsme se na chvíli zastavili v malebném městečku s méně malebným názvem Kanal. Ty zmíněné komplexy se jmenují Postojnska Jama a Škocjanske Jame. Nechtěli jsme absolvovat prohlídky obou, takže jsme se rozhodli pro druhý jmenovaný a rozhodně jsme nelitovali. Cestou k němu jsme se zastavili u hradu Predjamski. A pak už jsme zamířili k moři, do údajně nejkrásnějšího slovinského města Piran.

Vzhledem k tomu, že jsem se už několik let chystal do italských Benátek, které jsou od Piranu jen zhruba dvě hodiny cesty, nemohl jsem si tuhle příležitost nechat ujít. V Benátkách jsme strávili necelý den a pak už zase zpátky domů.

Více detailů se jako obvykle dozvíte v deníku. Pro ty, kteří nemají čas nebo chuť jej číst, jen krátce shrnu své dojmy: Slovinsko je nádherná země, jejíž obrovskou výhodou je vysoká koncentrace zajímavých míst na malém území. Alpy, jezera, soutěsky, řeky, jeskyně, hrady, moře, městečka, vinohrady… A my měli navíc i neuvěřitelné štěstí na počasí. A Benátky? Ty mě okouzlily – tedy samozřejmě do chvíle, než jsme se ocitli na náměstí sv. Marka, které doslova přetékalo davy turistů. Jak Slovinsko, tak Benátky ale můžu určitě doporučit.

Termín cesty: 30. června – 7. července 2012
Účastníci: Honza, Libor
Vybavení foto/video: Nikon D90 (foto), Panasonic NV-GS 280 (video)

Trasa: Salzburg > Bled > Bohinjské jezero > Peričnik > sedlo Vršič > Soča > Bovec > Tolmin > Kanal > Postojna > Škocjanské jeskyně > Piran > Benátky

Mapa záchytných bodů:

Mapa trasy po Slovinsku

Pro posun na další snímek můžete použít šipky (objeví se po najetí na obrázek kurzorem), kliknutí na obrázek nebo kliknutí na náhled.

Fotogalerie z této cesty je rozdělena do dvou částí:

Část I – Slovinsko

 

Část II – Benátky & Salzburg

 
Podstatně více fotek najdete v publikaci (viz záložka „Kniha“).
 

Do Slovinska jsme se měli vydat už začátkem července 2010. Jenomže tehdy mě skolil zánět průdušek, v roce 2011 si červencový termín pro sebe uzmula severní Indie, takže na tuhle malou nenápadnou zemi se dostalo až letos. Původně jsme měli jet minimálně ve třech, ale nakonec jsme v tom zůstali sami s Liborem. Kromě samotného Slovinska jsme měli naplánované ještě dvě zastávky – rakouský Salzburg, který je zhruba na půl cesty, a italské Benátky, do nichž jsem se chtěl podívat už poměrně dlouhou dobu (Libor už tam byl). Cesta byla naplánovaná, auto půjčené, nový stan a samonafukovací karimatky koupené, zdravotní stav obou stabilizovaný, takže už nic nebránilo v realizaci této miniexpedice. Tentokrát se pokusím zahrnout i maximum praktických informací, protože je Slovinsko tak blízko, že se do něj může vypravit v podstatě každý, a takové rady, ceny apod. se tedy můžou hodit.

Připravena už je tradiční knížka – deník s více než 350 fotkami. Kliknutím na její obálku se otevře nové okno, kde si ji můžete prohlédnout, případně i zakoupit.

 

Video se zpracovává. Zatím se můžete podívat třeba na upoutávku z naší cesty do Peru, Bolívie a Chile.

Tags: , , , ,


O autorovi

Honza

Cestování je moje vášeň. Naše planeta je přílš velká a krásná na to, abychom seděli za pecí a nechali si to všechno ujít.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Nahoru ↑